Symphony L42 Specifications
General
| Brand | Symphony |
| Model | L42 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 1,050 (Official) |
| Release Date | 13 September 2019 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 0.8MP |
| Display | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Battery | 1700 mAh |
Display
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 32 MB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| RAM | 32 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.8 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Video Recording | Yes |
Design & Build
| Dimensions | 123.8 x 52.5 x 13.7 mm |
| Build | Back: Plastic |
| Weight | 120 grams |
| Height | 123.8 mm |
| Width | 52.5 mm |
| Thickness | 13.7 mm |
| Colors | Dark Blue, Black, Black + Red, Black + Light Blue |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1700 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 330 hours |
| Talk Time | 9 hours |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Available |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Available |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, Ringtones |
| Video | MP4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 13 September 2019 |
| Manufactured By | Symphony |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Features | Wireless FM, Battery Saver, Sound Recorder, Call Recorder |