Symphony L130 Specifications
General
| Brand | Symphony |
| Model | L130 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 1,160 (Official) |
| Release Date | 24 September 2019 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 0.3 MP |
| Display | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Battery | 2500 mAh |
Display
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 32 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 32 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 124.5 x 54.5 x 14.95 mm |
| Height | 124.5 mm |
| Width | 54.5 mm |
| Thickness | 14.95 mm |
| Colors | Blue |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 400 h |
| Talk Time | Up to 20 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Available |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Available |
Connectivity
| Bluetooth | v2.1 |
| USB | MicroUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | MP4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 24 September 2019 |
| Manufactured By | Symphony |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Features | Wireless FM, Big Battery, GPRS, Big Torch, Battery Saver, Vibrator, Sound Recorder, Call Recorder, Blacklist |