Samsung Galaxy Ace NXT 2 Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Ace NXT 2 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 6,990 (Official) |
| Release Date | 15 July 2015 |
| Status | Available |
| Camera | 3.15 MP |
| Display | 4.0 inches (10.16 cm) |
| Processor | Spreadtrum SC7715 |
| Battery | 1500 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 4.0 inches (10.16 cm) |
| Resolution | 480x800 px |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen to Body Ratio | 59.64 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4.2 (KitKat) |
Processor
| Chipset | Spreadtrum SC7715 |
| CPU | 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
Memory
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 512 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 3.15 MP Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2048 x 1536 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Camera Features | Flashlight, Touch to Focus |
| Video Recording | 640x480 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 121.4 x 62.9 x 10.7 mm (4.78 x 2.48 x 0.42 in) |
| Weight | 123 grams |
| Height | 121.4 mm |
| Width | 62.9 mm |
| Thickness | 10.7 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1500 mAh |
| Placement | Removable |
| Talk Time | Up to 8 h (3G) |
| Music Play | Up to 29 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Micro-SIM |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 MHz |
| 3G Speed | HSDPA 21 Mbit/s ↓, HSUPA 5.76 Mbit/s ↑ |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Micro-SIM |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 720p@30fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 15 July 2015 |
| Manufactured By | Samsung |
| Availability | Available |
| Made By | Korea |
More
| Sensor | Accelerometer |