Samsung E1150 Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | E1150 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 2,100 (Official) |
| Release Date | 14 February 2010 |
| Status | Available |
| Display | 1.44 inches (3.66 cm) |
| Battery | 800 mAh |
Display
| Display Type | CSTN |
| Screen Size | 1.44 inches (3.66 cm) |
| Resolution | 128x128 px |
| Pixel Density | 126 ppi |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Design & Build
| Dimensions | 88 x 44 x 19.8 mm (3.46 x 1.73 x 0.78 in) |
| Weight | 72.5 grams |
| Height | 88 mm |
| Width | 44 mm |
| Thickness | 19.8 mm |
| Colors | Black, Red, Silver |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 800 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 740 h |
| Talk Time | Up to 8 h 30 min |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 14 February 2010 |
| Manufactured By | Samsung |
| Availability | Available |
| Made By | Korea |