Samsung C3053 Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | C3053 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 6,000 (Official) |
| Release Date | 01 June 2009 |
| Status | Available |
| Camera | 0.3 MP |
| Display | 2 inches (5.08 cm) |
| Battery | 800 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2 inches (5.08 cm) |
| Resolution | 128x160 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 102 ppi |
| Screen to Body Ratio | 27.44 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 15 MB |
| Expandable Memory | Up to 8 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Zoom | Digital Zoom |
Design & Build
| Dimensions | 97 x 47.3 x 14.9 mm (3.82 x 1.86 x 0.59 in) |
| Weight | 86 grams |
| Height | 97 mm |
| Width | 47.3 mm |
| Thickness | 14.9 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 800 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 168(2G) |
| Talk Time | Up to 7(2G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | QCIF@15fps |
Manufacturer
| First Arrival | 01 June 2009 |
| Manufactured By | Samsung |
| Availability | Available |
| Made By | Korea |
More
| Features | Predictive text input |