Nokia X2-00 Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | X2-00 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 9,070 (Official) |
| Release Date | 01 July 2010 |
| Status | Available |
| Camera | 5 MP |
| Display | 2.2 inches (5.59 cm) |
| Battery | 860 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.2 inches (5.59 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 182 ppi |
| Screen to Body Ratio | 28.7% |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 128 MB |
| Expandable Memory | Up to 16GB |
| RAM | 48 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP Primary Camera |
| Flash | Flash |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | 240x320 |
| Video FPS | 18 fps |
Design & Build
| Dimensions | 111.0 x 47 x 13.3 mm |
| Weight | 81 grams |
| Height | 111.0 mm |
| Width | 47 mm |
| Thickness | 13.3 mm |
| Colors | Black, Red |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 860 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 624 h |
| Talk Time | Up to 13 h 30 min |
| Music Play | Up to 27 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 32 |
| EDGE | Class 32 |
Connectivity
| Bluetooth | v2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 01 July 2010 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |