Nokia Lumia 1520 Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | Lumia 1520 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 49,000 (Official) |
| Release Date | 01 October 2013 |
| Status | Available |
| Camera | 20 MP |
| Display | 6.0 inches (15.24 cm) |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 |
| Battery | 3400 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.0 inches (15.24 cm) |
| Resolution | 1080x1920 px (FULL HD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 367 ppi |
| Screen to Body Ratio | 71.34 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v2 |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 30 Hz |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Windows Phone |
| OS Version | v8.1 |
Processor
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 |
| CPU | Quad core, 2.2 GHz, Krait 400 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Adreno 330 |
Memory
| Internal Storage | 32 GB |
| Expandable Memory | Up to 64 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 2 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 20 MP, f/2.4, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual LED Flash |
| Image Resolution | 4472 x 4472 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode, Macro Mode |
| Aperture | f/2.4 |
| Camera Features | Optical Image stabilization, Stereo recording |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.2 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Design & Build
| Dimensions | 162.8 x 85.4 x 8.7 mm, 120.3 cc (6.41 x 3.36 x 0.34 in) |
| Weight | 209 grams |
| Height | 162.8 mm |
| Width | 85.4 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Colors | Black, Red, White, Yellow |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 3400 mAh |
| Wireless Charging | Wireless (Qi/PMA) |
| Placement | Non-removable |
| Standby | Up to 768 Hours(3G) / Up to 768 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 25.1 Hours(3G) / Up to 27.4 Hours(2G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Available |
| EDGE | 236.8 kbps |
| Speed | HSDPA 42.2 Mbit/s ↓, HSUPA 5.76 Mbit/s ↑ |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
Manufacturer
| First Arrival | 01 October 2013 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
More
| Sensor | Proximity sensor, Accelerometer, Compass |