Nokia Lumia 1320 Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | Lumia 1320 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 24,999 (Official) |
| Release Date | 10 January 2014 |
| Status | Available |
| Camera | 5 MP |
| Display | 6.0 inches (15.24 cm) |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8230 |
| Battery | 3400 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.0 inches (15.24 cm) |
| Resolution | 720x1280 px (HD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 245 ppi |
| Screen to Body Ratio | 70.2 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Notch | Yes |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Windows Phone |
| OS Version | v8.0 |
Processor
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8230 |
| CPU | Dual core, 1.7 GHz, Krait 300 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Adreno 305 |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 64 GB |
| RAM | 1 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP f/2.4, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | 4 x Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Flashlight, Touch to Focus |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 164.2 x 85.9 x 9.8 mm, 125 cc (6.46 x 3.38 x 0.39 in) |
| Weight | 220 grams |
| Height | 164.2 mm |
| Width | 85.9 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Colors | Black, Red, White, Yellow |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 3400 mAh |
| Placement | Non-Removable |
| Standby | Up to 672 h (2G) / Up to 672 h (3G) |
| Talk Time | Up to 21 Hours(3G) / Up to 25 Hours(2G) |
| Music Play | Up to 98 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Micro |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 850(band 5) / 800(band 20) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 10 January 2014 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
More
| Sensor | Accelerometer, proximity, compass |