Nokia E75 Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | E75 |
| Device Type | Symbian |
| Price in BD | BDT. 24,500 (Official) |
| Release Date | 10 April 2009 |
| Status | Available |
| Camera | 3.2 MP |
| Display | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Battery | 1000 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen to Body Ratio | 31.9 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Symbian |
| User Interface | S60 rel. 3.2 |
Processor
| CPU | 369 MHz ARM 11 |
Memory
| Internal Storage | 85 MB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 3.2 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED flash |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | 176x144 |
| Video FPS | 15 fps |
Design & Build
| Dimensions | 111.8 x 50 x 14.4 mm, 69 cc (4.40 x 1.97 x 0.57 in) |
| Weight | 139 grams |
| Height | 111.8 mm |
| Width | 50 mm |
| Thickness | 14.4 mm |
| Colors | Silver black, Red and Copper yellow |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 280 h (2G) / 264 h (3G) |
| Talk Time | Up to 5 h 20 min (2G) / 4 h 12 min (3G) |
| Music Play | Up to 25 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 3 (802.11 b/g) |
| Bluetooth | v2.0 |
| GPS | GPS, A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | MP4, WMA, AAC, AAC+, eAAC+ |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 10 April 2009 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
More
| Sensor | Accelerometer |