Nokia E51 Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | E51 |
| Device Type | Symbian |
| Price in BD | BDT. 16,400 (Official) |
| Release Date | 01 November 2007 |
| Status | Available |
| Camera | 2 MP |
| Display | 2.0 inches (12.4 cm2) |
| Battery | 1050 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.0 inches (12.4 cm2) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 200 ppi |
| Screen to Body Ratio | 23.5 % |
| Features | Five-way scroll key |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Symbian OS |
| OS Version | v9.2 |
| User Interface | Series 60 v3.1 UI |
Processor
| CPU | 369 MHz ARM 11 |
Memory
| Internal Storage | 130 MB |
| RAM | 96 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 320p |
| Video FPS | 15 fps |
Design & Build
| Dimensions | 114.8 x 46 x 12 mm, 61 cc (4.52 x 1.81 x 0.47 in) |
| Weight | 100 grams |
| Height | 114.8 mm |
| Width | 46 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Colors | Black, Silver |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1050 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 310 h |
| Talk Time | Up to 4 h 20 min |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 2100 |
| GPRS | Class 32 |
| EDGE | Class 32 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
| Infrared | Yes |
| USB | miniUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Video | 320p@15fps |
Manufacturer
| First Arrival | 01 November 2007 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |