Nokia Asha 311 Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | Asha 311 |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 10,150 (Official) |
| Release Date | 16 August 2012 |
| Status | Available |
| Camera | 3.15 MP |
| Display | 3 inches (7.62 cm) |
| Battery | 1110 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 3 inches (7.62 cm) |
| Resolution | 240x400 px |
| Pixel Density | 155 ppi |
| Screen to Body Ratio | 46.47 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Processor
| CPU | Single core, 1 GHz |
Memory
| Internal Storage | 256 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 128 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 3.15 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 2048 x 1536 Pixels |
| Video Recording | 640x480 |
| Video FPS | 25 fps |
Design & Build
| Dimensions | 106 x 52 x 12.9 mm, 64 cc (4.17 x 2.05 x 0.51 in) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, plastic frame |
| Weight | 95 grams |
| Height | 106 mm |
| Width | 52 mm |
| Thickness | 12.9 mm |
| Colors | Dark Grey, Rose Red, Blue, Brown, Sand White |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1110 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 744 Hours(3G) / Up to 696 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 6 Hours(3G) / Up to 14 Hours(2G) |
| Music Play | Up to 40 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v2.1 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 480p@25fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Manufacturer
| First Arrival | 16 August 2012 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
More
| Sensor | Accelerometer, proximity |