Nokia 6720 Classic Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | 6720 Classic |
| Device Type | Symbian |
| Price in BD | BDT. 17,900 (Official) |
| Release Date | 01 July 2009 |
| Status | Available |
| Camera | 5 MP |
| Display | 2.2 inches (15.0 cm2) |
| Battery | 1050 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.2 inches (15.0 cm2) |
| Resolution | 320x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 182 ppi |
| Screen to Body Ratio | 30.3 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Symbian |
| User Interface | S60 rel. 3.2 |
Memory
| Internal Storage | 50 MB |
| Expandable Memory | Up to 8 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Video Recording | 640x480 |
| Video FPS | 15 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | QVGA videocall camera |
Design & Build
| Dimensions | 110 x 45 x 14 mm (4.33 x 1.77 x 0.55 in) |
| Weight | 110 grams |
| Height | 110 mm |
| Width | 45 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Colors | Titanium, Grey, Brown |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1050 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 504(3G) / Up to 492(2G) |
| Talk Time | Up to 5(3G) / Up to 8.5(2G) |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 10.2/2 Mbps |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
| GPS | A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Video | 480p@15fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 01 July 2009 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
More
| Features | Predictive text input |