Nokia 5220 Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | 5220 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 9,800 (Official) |
| Release Date | 20 July 2008 |
| Status | Available |
| Camera | 2 MP |
| Display | 2.4''240x320p |
| Battery | 1020 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2 inches (5.08 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Pixel Density | 200 ppi |
| Screen to Body Ratio | 26.39 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 30 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 108.00 x 43.50 x 10.50 mm |
| Weight | 78 grams |
| Height | 108.00 mm |
| Width | 43.50 mm |
| Thickness | 10.50 mm |
| Colors | Blue, Red, Green |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1020 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 406 h |
| Talk Time | Up to 5 h 15 min |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 32 |
| EDGE | Class 32 |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | QCIF |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 20 July 2008 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |