Nokia 5000 Specifications
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
5.7
Display
6/10
Hardware & Software
5/10
Cameras
6/10
Design & Build
6/10
Battery
6/10
Multimedia
5/10
General
| Brand | Nokia |
| Model | 5000 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 6,000 (Official) |
| Release Date | 20 June 2008 |
| Status | Available |
| Camera | 1.3 MP |
| Display | 2.0 inches (12.4 cm2) |
| Battery | 700 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.0 inches (12.4 cm2) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 200 ppi |
| Screen to Body Ratio | 25.4 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 12 MB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.3 MP, Primary Camera |
| Zoom | Digital Zoom |
Design & Build
| Dimensions | 106 x 46 x 11.1 mm, 54 cc (4.17 x 1.81 x 0.44 in) |
| Weight | 74 grams |
| Height | 106 mm |
| Width | 46 mm |
| Thickness | 11.1 mm |
| Colors | Cyber Green, Neon Blue, Perfect Purple |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 700 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 336 h |
| Talk Time | Up to 4 h 45 min |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 6 |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | Yes |
| Document Reader | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 20 June 2008 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |
Read complete
Nokia 5000 Specifications
Related Products
Nokia 5000 User Review
User Reviews
Write a Review
0
0 Ratings
0 Reviews
Positive
0
Mixed
0
Negative
0