Nokia 2760 Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | 2760 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 5,250 (Official) |
| Release Date | 05 May 2007 |
| Status | Available |
| Camera | 0.3 MP |
| Display | 1.9 inches |
| Battery | 700 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.9 inches |
| Resolution | 128x160 px |
| Pixel Density | 108 ppi |
| Screen to Body Ratio | 29.1% |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 10 MB |
| Expandable Memory | Yes |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | 640x480 |
Design & Build
| Dimensions | 87.00 x 44.80 x 20.70 mm |
| Weight | 81 grams |
| Height | 87.00 mm |
| Width | 44.80 mm |
| Thickness | 20.70 mm |
| Colors | Navy Blue, Velvet Red, Sandy Gold, Smoky Grey, Metallic Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 700 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 310 h |
| Talk Time | Up to 6 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 05 May 2007 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |