Nokia 2730 Classic Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | 2730 Classic |
| Device Type | FeaturePhone |
| Price in BD | BDT. 6,700 (Official) |
| Release Date | 15 October 2009 |
| Status | Available |
| Camera | 2 MP |
| Display | 2 inches (5.08 cm) |
| Battery | 1020 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2 inches (5.08 cm) |
| Resolution | 320x240 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 200 ppi |
| Screen to Body Ratio | 24.1 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 30 MB |
| Expandable Memory | Up to 2 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | 176x144 |
| Video FPS | 10 fps |
Design & Build
| Dimensions | 109.6 x 46.9 x 14.4 mm, 65 cc (4.31 x 1.85 x 0.57 in) |
| Weight | 87.7 grams |
| Height | 109.6 mm |
| Width | 46.9 mm |
| Thickness | 14.40 mm |
| Colors | Black or Dark Magenta |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1020 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk Time | Up to 3 h 20 min (2G) / Up to 2 h 45 min (3G) |
| Music Play | Up to 12 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | UMTS 900 / 2100 |
| GPRS | Class 32 |
| EDGE | Class 32 |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 176x144@10fps |
| Document Reader | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 15 October 2009 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |