Nokia 112 Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | 112 |
| Device Type | Feature phone |
| Price in BD | BDT. 3,599 (Official) |
| Release Date | 10 October 2012 |
| Status | Available |
| Camera | 0.3 MP |
| Display | 1.8 inches |
| Battery | 1400 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.8 inches |
| Resolution | 128x160 px |
| Pixel Density | 114 ppi |
| Screen to Body Ratio | 19.7 % |
Hardware & Software
Software
| Operating System | FeaturePhone |
Memory
| Internal Storage | 16 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 176x144 |
Design & Build
| Dimensions | 110.4 x 46.9 x 15.4 mm, 67 cc (4.35 x 1.85 x 0.61 in) |
| Weight | 85.5 grams |
| Height | 110.4 mm |
| Width | 46.9 mm |
| Thickness | 15.4 mm |
| Colors | Dark Grey, White, Red, Cyan |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1400 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 840 h |
| Talk Time | Up to 14 h |
| Music Play | Up to 27 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
Connectivity
| Bluetooth | v2.1 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Video | 3GP, ASF, AVI, M4V, WMV |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Manufacturer
| First Arrival | 10 October 2012 |
| Manufactured By | Nokia |
| Availability | Available |
| Made By | Finland |