Motorola W388 Specifications
General
| Brand | Motorola |
| Model | W388 |
| Device Type | Feature phone |
| Price in BD | BDT. 4,499 (Official) |
| Release Date | 10 June 2008 |
| Status | Available |
| Camera | 0.3 MP |
| Display | 1.8 inches |
| Battery | 940 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.8 inches |
| Resolution | 128x160 px |
| Pixel Density | 114 ppi |
| Screen to Body Ratio | 20.3% |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Feature phone |
Memory
| Internal Storage | 7.5 MB |
| Expandable Memory | Up to 2 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera |
Design & Build
| Dimensions | 109 x 46 x 14.7 mm (4.29 x 1.81 x 0.58 in) |
| Weight | 86 grams |
| Height | 109 mm |
| Width | 46 mm |
| Thickness | 14.7 mm |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 940 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 400 h |
| Talk Time | Up to 9 h |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Available |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 10 June 2008 |
| Manufactured By | Motorola |
| Availability | Available |
| Made By | USA |