Motorola RAZR2 V8 Specifications
General
| Brand | Motorola |
| Model | RAZR2 V8 |
| Device Type | Feature phone |
| Price in BD | BDT. 13,620 (Official) |
| Release Date | 10 May 2007 |
| Status | Available |
| Camera | 2 MP |
| Display | 2.2 inches (5.59 cm) |
| Processor | Linux / Java-based MOTOMAGX |
| Battery | 770 mAh |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.2 inches (5.59 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 182 ppi |
| Screen to Body Ratio | 27.5% |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Linux / Java-based MOTOMAGX |
Memory
| Internal Storage | 2 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | Yes |
Selfie Camera
| Autofocus | Autofocus |
| Flash | Flash |
Design & Build
| Dimensions | 103 x 53 x 11.9 mm (4.06 x 2.09 x 0.47 in) |
| Weight | 117 grams |
| Height | 103 mm |
| Width | 53 mm |
| Thickness | 11.9 mm |
| Colors | Dark Pearl Gray, Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 770 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 330 h |
| Talk Time | Up to 7 h 50 min |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
SIM 2
| Technology | 2G |
| SIM Type | Mini |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
Connectivity
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 10 May 2007 |
| Manufactured By | Motorola |
| Availability | Available |
| Made By | USA |