Motorola Moto G7 Power Specifications
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G7 Power |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 16,990 (Official) |
| Release Date | 07 February 2019 |
| Status | Available |
| Camera | 12 MP |
| Display | 6.2 inches (15.75 cm) |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 632 |
| Battery | 5000 mAh |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.2 inches (15.75 cm) |
| Resolution | 720x1570 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| Pixel Density | 279 ppi |
| Screen to Body Ratio | 77.72 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass v3 |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 450 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Notch | Waterdrop |
| Features | Multitouch |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v9.0 (Pie) |
Processor
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 632 |
| CPU | Octa core (1.8 GHz, Quad core, Kryo 250 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 250) |
| CPU Cores | 8 cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 14 nm |
| GPU | Adreno 506 |
Memory
| Internal Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 512 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 12 MP f/2.0, Primary Camera |
| Sensor | CMOS image sensor |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4000 x 3000 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) Burst mode |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160,1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP f/2.2, Primary Camera |
| Sensor | CMOS |
| Flash | Screen flash |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
Design & Build
| Dimensions | 159.4 x 76 x 9.3 mm (6.28 x 2.99 x 0.37 in) |
| Build | Back: Plastic |
| Weight | 193 grams |
| Height | 159.4 mm |
| Width | 76 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Colors | Ceramic Black, Marine Blue, Iced Violet |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | 15W Quick Charging |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, (GSM+GSM) |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1700/2100 / 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 850(band 19) / 800(band 20) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, (GSM+GSM) |
| 2G Bands | GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 1700/2100 / 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 850(band 19) / 800(band 20) |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) 5GHz |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 07 February 2019 |
| Manufactured By | Motorola |
| Availability | Available |
| Made By | USA |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |