Motorola C118 Specifications
General
| Brand | Motorola |
| Model | C118 |
| Device Type | Feature phone |
| Price in BD | BDT. 2,000 (Official) |
| Release Date | 10 August 2005 |
| Status | Available |
| Display | 920 mAh |
Display
| Display Type | Monochrome graphic |
| Resolution | 96x64 px |
| Aspect Ratio | 3:2 |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Feature phone |
Design & Build
| Dimensions | 101.3 x 45.7 x 21.5 mm, 74 cc (3.99 x 1.80 x 0.85 in) |
| Weight | 86 grams |
| Height | 101.3 mm |
| Width | 45.70 mm |
| Thickness | 21.5 mm |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 920 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 450 h |
| Talk Time | Up to 11 h 40 min |
Network
SIM 1
| Technology | 2G |
| SIM Size | Mini |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| 2G Bands | GSM 900 / 1800 |
Manufacturer
| First Arrival | 10 August 2005 |
| Manufactured By | Motorola |
| Availability | Available |
| Made By | USA |