Honor X10 5G Specifications
General
| Brand | Honor |
| Model | X10 5G |
| Device Type | Smartphone |
| Price in BD | BDT. 24,000 (Unofficial) |
| Release Date | 08 July 2020 |
| Status | Available |
| Camera | Rear: 40+8+2MP / Front: 16MP |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.63 inches (106.1 cm2) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen to Body Ratio | 84.7 % |
| Screen Protection | Aluminosilicate glass |
| Bezel-less Display | Motorized pop-up |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Notch | pop-up |
Hardware & Software
Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v10 |
| User Interface | Magic UI v3.1 |
Processor
| Chipset | HiSilicon Kirin 820 5G |
| CPU | Octa-core (1x2.36 GHz Cortex-A76 & 3x2.22 GHz Cortex-A76 & 4x1.84 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 7 nm |
| GPU | Mali-G57 (6-core) |
Memory
| Internal Storage | 64 GB |
| Expandable Memory | Up to 256 GB |
| RAM | 6 GB |
Cameras
Main Camera
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 40 MP, f/1.8, Primary Camera, 8 MP, f/2.4, 17mm, 120˚ (ultrawide), 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode, Beautify |
| Aperture | f/1.8 |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, f/2.2, Primary Camera |
| Video Recording | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
Design & Build
| Dimensions | 163.7 x 76.5 x 8.8 mm |
| Weight | 203 grams |
| Height | 163.7 mm |
| Width | 76.5 mm |
| Thickness | 8.8 mm |
| Colors | Blue, Orange, Black, Silver |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4300 mAh |
| Quick Charging | 22.5W wired |
| Reverse Charging | 5W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Network
SIM 1
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) / 3500(band 48) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 1700(band 66) / 850(band 19) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N48 / N66 / N77 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (4CA) Cat12 600/50 Mbps, 5G 2.3 Gbps DL |
SIM 2
| Technology | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Size | Nano |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| 2G Bands | GSM 1800 / 850 / 900 MHz |
| 3G Bands | UMTS 2100 / 850 / 900 MHz |
| 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 2100(band 34) / 1900(band 39) / 3500(band 42) / 3500(band 48) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 1700(band 66) / 850(band 19) |
| 5G Bands | FDD N1 / N3 / N5 / N8 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N48 / N66 / N77 / N78 |
| VoLTE | Yes |
| GPRS | Available |
| EDGE | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (4CA) Cat12 600/50 Mbps, 5G 2.3 Gbps DL |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Audio Jack | 3.5 mm |
Sensors & Security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Manufacturer
| First Arrival | 20 July 2020 |
| Manufactured By | Honor |
| Availability | Available |
| Made By | China |
More
| Sensor | Accelerometer, gyro, proximity, compass |